Ahoj 🙂 vítám Tě v kurzu Instruktor fitness.
Jmenuji se Veronika a absolvovala jsem stejný kurz, který právě začínáš :).
Protože Ti chci pomoci, aby ses vyhnul/a “dětským nemocem”, kterými jsem procházela já, připravila jsem pro Tebe pár svých zkušeností.
Na úvod chci říci, že místo, kde se nacházíš je fakt výjimečné 👍🏻- lidmi, kteří kurzy vedou a provází Tě celou dobu a mají upřímný zájem na tom, Tě to naučili. 🙂 kdybych se dneska měla rozhodnout znova – šla bych do toho zase a klidně 2x 🙂
Zkusím Ti to přiblížit tak, jak bych to dnes brala, kdybych šla na kurz znovu – aby i pro Tebe bylo učení pohodlnější, hodiny pochopitelnější a třeba se díky tomu vyhneš tomu, co zažili mnozí z nás absolventů (a to bezesným nocím pár dní před zkouškou, které jsme trávili v knihách anatomie – a vlastně to bylo úplně zbytečně – protože jsme to mohli rozložit v průběhu kurzu lépe) 😀😃😉
V rámci tohoto kurzu musíš odchodit (jak máš v zápočtovém listu uvedeno):
- Povinné semináře (tradiční čínskou medicínu, fyziologii, psychologii).
- Ostatní semináře – znalostmi z nich se prokážeš u “zápočtů” – to jsou ústní nebo praktické zkoušky (z anatomie, praxe ve fitness = zásobníky cviků, sestavení jídelníčků, sestavení tréninkových plánů, diagnostika pohybového aparátu, hluboký stabilizační systém).
- Zápočty – U povinných seminářů jsou Ti hodiny do zápočťáku potvrzené po absolvování – u ostatních “zápočtů” pak po složení zkoušky (to děláš normálně při hodině – naučíš se a na začátku se přihlásíš, že chceš dělat zápočet – a lektor Tě prostě vyzkouší).
- Praxe – pak také lekce, které odcvičíš, ať už ve fitku samostatně nebo v rámci skupinových lekcí. Vše toto máš rozepsané v zápočtovém listu, který si nosíš s sebou.
- To celé završíš závěrečnou zkouškou (ta se skládá z testu – jehož otázky jsou ve studentské sekci ke stažení – opravdu si je stáhni a nauč se je 🙂 ) a pak ústní zkouškou.
Z pohledu znalostí bych kurz rozdělila na:
- znalost lidského těla a základů pro práci s klientem (to jest anatomie, hluboký stabilizační systém, diagnostika pohybového aparátu, fyziologie, tradiční čínská medicína)
- strava (dietologie – a hlavně převedení do praxe = sestavení jídelníčku)
- pohyb (v teorii = sestavení tréninkových plánů, i praxi = praxe ve fitness a skupinové lekce)
- ostatní (psychologie, první pomoc)
A všechno to vede k jednomu výsledku = budeš umět:
- správně diagnostikovat klienta (víš, koho máš před sebou)
- no a podle toho pro něj sestavit správné plány cvičení a jídla (znamená to, že bude správně jíst i se správně hýbat s ohledem na své potřeby a možnosti) – tak aby mohl ve výsledku něco na svém těle skutečně změnit.
Tedy jaké hodiny navštívit jako první?
Doporučuji začít s těmi základy – o lidském těle (v praktických částech kurzu máš pak ponětí, o čem je řeč – protože se v nich mluví o svalech (i latinsky) o diagnostice a stále je to stále dokola napříč celým kurzem):
- HSS (hluboký stabilizační systém) – pokud jsi nováček v oblasti fitness, zjistíš, že zde to učí opravdu správně a od základů na které dbají a je jedno, co chceš cvičit – správný pohyb začíná ve středu těla a správném dechu a stabilizaci.
- Dále jsou tu hodiny anatomie – pokud chceš všude dobře rozumět a neztrácet se v pojmech, vrhni se na ni hned od začátku. Zopakuj to ještě jednou, chtěj anatomii umět co nejdříve – na ni se vše navazuje a všechny hodiny pak budou SROZUMITELNÉ. 😀 – ano správně chápeš, že zde je základní kámen úrazu většiny studentů, kteří jsme to odkládali na “někdy” 😂Na závěrečné zkoušky jsem se ji sice naučila za víkend (to je ale strašný 🙀😉😂, ale zpětně z pohledu je opravdu lépe, když s ní začneš hned a rozdělíš si ji (je to pak naprosto zbytečný stres). Navíc principy učení spočívají v tom, že věcem opravdu porozumíš (tedy, že je chápeš do hloubky – pak si je můžeš zapamatovat – no a to je právě u anatomie – která se pak používá ve všech hodinách – i těch praktických – podstatné. Jinými slovy když ji neumíš, jsi ve zmatku v i třeba na hodinách praxe, protože nemáš plné pochopení na tom o čem je řeč.
- Hodina anatomie je jednou týdně a vždy je zaměřena na nějakou oblast těla. Tu oblast, kterou se učíte se ještě ten týden nauč – hezky se Ti to rovnoměrně rozloží do měsíce a nebudeš v pressu z mnoha pojmů. Anatomii jsem se učila metodou “objasnění každého slova” a skutečného pochopení začátku a konce svalu, názvu kosti … – takže jsem si ve slovníku hledala, co které slovo znamená v českém významu, jaké jsou kořeny slova – a pak to najednou začne celé dávat smysl – a hlavně se to nemusíš “biflovat” ale prostě to pochopíš :-). Vzala jsem to metodou nejprve kostra a pak svaly, které se tam upínají a pak ty svaly rovnou v pohybu. To, co musíš k závěrečným zkouškám umět je ve studentské sekci (ta rukověť ke zkoušce z anatomie) – je to pár stránek, ale jedna oblast – aby byla pochopena pár hodin studia zabere. Hodně jsem k tomu hledala na internetu taky obrázky – to je asi nejlepší – taky jestli máš kámoše fyzioterapeuta, je to dobré téma k pivu :-). JE ALE DOBRÉ POSTUPNĚ – moje zkušenost z celé anatomie je rozložit ji:
- pochopit nejprve směry a roviny na lidském těle + základně kostru
- hluboký stabilizační systém + zkřížené syndromy
- svaly dolní končetiny a pohyby (je jednodušší než ta horní 🙂 – tak lépe s ní začít)
- svaly krku
- svaly horní končetiny
- pak zbytek těla
Malý tip: existuje mnoho tel. aplikací nebo internetových stránek nebo her na téma anatomie 🙂 No a jak jsem říkala – důležité je vědět který sval kde je, čím hýbe a jak to v praxi cvičit – to je dobré říct si u každé svalové skupiny.
Až po těchto prvních hodinách (HSS a aspoň jedné anatomii – kdy budeš mít alespoň trochu povědomí o lidském těle) doporučuji navštívit praktické lekce praxe ve fitness anebo diagnostiku pohybového aparátu (máš díky tomu předchozímu povědomí – protože pojmy jako hluboký stabilizační systém, testovací polohy a podobně se tady řeší stále…)
Diagnostika pohybového aparátu – pro praxi je podstatné to, že abychom mohli s klientem správně cvičit, musíme jej diagnostikovat a podle toho v jaké skupině bude, mu sestavujeme cviky. Znamená to, že každý nemůže cvičit všechno, aby to provedl správně, a tady pochopíš, jak zjistíš, ve které skupině tento člověk je. Diagnostikou. Zde se ji naučíš teoreticky i prakticky provést (diagnostiku i diagnostické testy). Vedou ji fyzioterapeuté a má velký význam.
Praxe ve fitness – při těchto hodinách se s Petrem prochází jednotlivé cviky – jak u nich správně stabilizovat tělo a jak je pak provádět. Zároveň si z těchto hodin potřebuješ odnést zásobník cviků pro každou svalovou partii, které umíš zacvičit i do nich navést klienta, aby je provedl správně (a dobé také vědět, jaké svaly u toho pracují – proto ta anatomie před praxí).
Cviky musíš ovládat pro všechny kategorie klientů (kategorie – dle té diagnostiky, kterou se naučíš na předchozích hodinách) ve výsledku potřebuješ zásobník cviků pro všechny partie:
– hluboký stabilizační systém
– lopatka
– záda
– ramena
– triceps
– biceps
– zadek
– stehna
– lýtka
– komplexní cviky (tedy ty, kde zapojuješ více partií)
Potřebuješ z těchto cviků sestavit tréninkové plány dle výkonnostní kategorie klienta (tedy pokud je to klient rehabilitační, střední nebo pokročilý – protože dle této úrovně může provádět konkrétní cviky).
No a pak plány sestavuješ vždy s ohledem na výsledek – chce-li hubnout, formovat nebo objem.
To vše se poté dává dohromady v hodinách sestavení tréninkového plánu, kde se právě naučíš jak sestavit klientovi trénink krok za krokem – z čeho se skládá. (tyto hodiny určitě navštiv opakovaně).
Praxe ve fitness má další část a to Tvé vlastní odcvičené hodiny ve fitku. Sestavovala jsem si plány a pak podle nich cvičila sama, abych věděla, co jsem to tam vlastně napsala. Určitě je prima cvičit s ve fitku i s ostatními studenty – můžete sdílet tipy na cviky a budeš-li chtít víc pochopit provedení nějakého konkrétního – vyřešíš to při další hodině s Petrem. Každou hodinu ve fitku Ti do zápočťáku potvrzují v recepci fitka (musíš odchodit všechny, než půjdeš ke zkouškám).
Pak jsou tu skupinové lekce – 5 jich můžeš absolvovat dle svého přání (z rozvrhu fitka) 5 s Petrem Neplechem (jejich úroveň je skvělá a dostaneš velmi hezký rozměr cvičení, který jde z praxe) a pak je tu ještě 5 hodin jogy, které navštívíš – ty zase přináší pomoc do protahovacích cviků i celkově cestu ke zklidnění těla i mysli, což u klientů (i sebe) 100% oceníš.
Pravidelně jsou také hodiny dietologie, s různými tématy, kde se naučíš sestavit jídelníček i pochopíš co se s jídlem děje, co potřebujeme za živiny :-). Eliška má hezký komplexní a zároveň nevyhraněný (troufám si hodnotit – velmi zdravý) pohled na tuto oblast a jeho vlastní zkušenosti jsou studnice, ze které můžeš čerpat.
K tomu všemu je také potřeba absolvovat další povinné semináře
– Tradiční čínská medicína – pro skvělé obohacení diagnostiky. Jeho zkušenosti mi byly velkou pomocí a opravdu doporučuji toto navnímat!
– Psychologie – pro objasnění práce s klientem.
– Fyziologie a první pomoc – to je důležité samo o sobě (a použitelné pro život).
Pár tipů na závěr, které mi pomohly:
- Jednotlivé zápočty (které jsou uvedeny v zápočtovém listu) je dobré dělat postupně v průběhu studia – je na to dost času a škoda nechávat vše na poslední chvíli. ZAČNI S TÍM, CO TI JDE 🙂
- Jídelníčky i tréninkové plány sestavuj jako první pro sebe (buď si prvním klientem) – díky tomu, že se znáš, to vše dobře pochopíš (včetně čínské medicíny)
- Opravdu choď cvičit a trénuj si cviky – během kurzu jsem také chodila cvičit s různými přáteli a koukala na jejich způsob cvičení. Navíc, když si ty cviky zacvičíš, pak se pro Tebe stanou rutinou (benefit, že se je nemusíš “šprtat”, ale hlavně je můžeš správně učit jiné.
- Jeden zápočet jsou tréninkové plány – až ho napíšeš (než ho odevzdáš) zacvič si to podle toho – uvidíš 🙂
- Zápočty (tréninkový plán a jídelníček) doporučuji dělat na skutečných lidech – je to nejlepší zkušenost).
- Rozvrh všech hodin je vždy na internetu ve studentské sekci – pokud jsou změny v lekcích, Tereza Ti vždy píše (většinou sms nebo mail).
- Na Facebooku je skupina také Improve Academy – tak se tam přihlas (také tam bývají dobré informace i sdílení tipů od studentů).
- Nenechávej to na poslední chvíli – hlavně anatomii. Dá se to naučit a dle té rukověti to pak můžeš procvičovat (čím víc času tím lépe – a hlavně čím víc pochopení tím víc “samo” to do hlavy jde).
Přeji Ti, ať kurz proběhne podle Tvých představ. Vím, že o Tebe bude postaráno a dovednost, kterou získáš, pomůže hodně lidem žít zdravěji a lépe, také ať jsi jim v tom dobrou inspirací!
Tak přeji hodně zábavy a nezapomeň – hlavně si to užít!!
Veronika (studentka instruktora fitness)